Academic Honors Spring Semester 2017

President’s List

Garrett Adams – Hoover, AL
Noureen, Ali – Birmingham, AL
Alexis Alvrez – Pell City, AL
Molly Bailey – – Shelby, AL
Latoria Baker Tarrant, AL
Peyton Barber – Ragland, AL
Matthew Barnett – Bluff Park, AL
Alexis Barron – AL
Dorothy Bartz – AL
Paula Benyo – Trussville, AL
Naomi Best – Calera, AL
Mary-Kathleen Boyer – Deatsville, AL
Joyce Braxton – Centerpoint, ALabama
Christian Brown – Vandiver, AL
Jacqueline Brown – Centerpoint, AL
Hanna Cain – Pell City, AL
Meghan Carr – Oak Grove, AL
Dylan Carroll – Clanton, AL
Megan Childress – Springville, AL
Mayela Clinkscales – Vincent, AL
Gabriell Coleman – Birmingham, AL
Krystal Courtney – Verbena, AL
Grace Crocker – Odenville, AL
Vickie Croxton – McCalla, AL
Kimberly Crumb – Moody, AL
Haley Davis – Pell City, AL
Brooke Davis-Rodriquez – Trussville, AL
Meghan Dukes – Pell City, AL
Daniel Edwards – Pell City, AL
Ashley Eichelberger – Alabaster, AL
George Farrington – Shelby, AL
Jamario Fluker – Fairfield, AL
Ann-Marie Freeman – St. Clair, AL
Sidney Garner – Birmingham, AL
Rachel Gore – Trussville, AL
Haley Graham – McCalla, AL
Nicholas Green – Chelsea, AL
Lauren Green – Moody, AL
Brett Guy – Pell City, AL
Marina Hall – Birmingham, AL
Rebecca Hardy – St. Clair, AL
Camaron Harry – Vestavia, AL
Kerrie Hawkins – Irondale, AL
Neighborhood – Helena, AL
Wesley Henderson – Rome GA
Holli Holcomb – Lincoln, AL
Xiaoxia Huang – Hoover, AL
Brooke Jennings – Hueytown, AL
Terrance Johnson Jr. – Pinson, AL
Emily Johnson – Pelham, AL
Kelly Johnston – Pell City, AL
Julia Kafeena – AL
James Karimov – Vestavia, AL
Lanie Kraus – Homewood, AL
Jessica Layton – Cropwell, AL
Kurt Lemire – AL
Daniel Lowe – AL
Rakeeme Mahogany – Trussville, AL
Jayland McCall – Jemison, AL
Santara Mearon – Birmingham, AL
Thomas Merriman – Hoover, AL
Jameson Merrymon – Pell City, AL
Angel Miller – Pell City, AL
Carson Minyard – Pelham, AL
Alexander Mo – Hoover, AL
Jonathan Moore – McCalla, AL
Robert Morris – Moody, AL
Brandon Morris – Leeds, AL
Chau Nguyen – Birmingham, AL
Markeesha Nickerson – Birmingham, AL
Andrea Norman – Center Point, AL
Tammy Olsson – Grayson Valley, AL
Tammy Olsson – Grayson Valley, AL
Aaron Palmer – Highland Lakes, AL
Liam Partain – Mt Laurel, AL
Zinal Patel – Shoal Run, AL
Jason Patterson – Shelby County, AL
ALlison Pittman – Hoover, AL
Darinda Poe – AL
Brittany Potts – Springville, AL
Marlow Presswood – Gardendale, AL
Kelsie Ramsey – Pell City, AL
Steve Rasbury – Timberlake, AL
Carson Rector – Pelham, AL
Shannon Ritenour – Birmingham, AL
Chris Sapp – Meadow Brook, AL
Ethan Sims – Montevallo, AL
Jordan Smith – Centerpoint, AL
Amelia Sorrels – Cropwell, AL
Bethany Sorrels – Cropwell, AL
Kimberly Sanders – AL
Haley Staton – Springville, AL
Saundra Stewart – Fultondale, AL
Denise Thigpen – Roebuck, AL
Erin Thompson – Montevallo, AL
Amy Treadwell – Pell City, AL
Savannah Turner – Tallapoosa GA
Cassi Waites – Moody, AL
Lacee Wallace- Maplesville, AL
Amber Ware – Birmingham, AL
Austin Wesley – Hoover, AL
Diamond White – Birmingham, AL
Abigail Whitson – Pinson, AL
Audrey Whitson – Pinson, AL
Alec Whitten – Trussville, AL
Cloe Wilson – Springville, AL
Genevieve – Wood Shelby, AL

Dean’s List

Monica, Alcala – Pinson, AL
Krup, ALi Patel – Shelby County, AL
Kaiya, ALlison – Birmingham, AL
Danna Anderson – West Blocton, AL
Larissa Baker – McCalla, AL
Nadia Banilohi – Hoover, AL
Eugenia Benbow – Birmingham, AL
Rebecca Bender – Trussville, AL
Caroline Bennett – Hoover, AL
Danielle Beville – Tuscaloosa, AL
Antoine Bowen – Pleasant Grove, AL
Vanessa Brown – Birmingham, AL
Natasia Brown – MccCalla, AL
Deidre Brown – Gardendale, AL
Zachary Bryant – Chelsea, AL
Mary Caitlin McLeod – Hoover, AL
Ashlyn Chancellor – Thorsby, AL
Brianna Clough – Pell City, AL
Norma Contreras – Pinson, AL
Jerica Cox – Boaz, AL
Hallie Cropp – Pell City, AL
Khadesha Crouch – Birmingham, AL
Yosheika – Cummings, AL
Simmons Danielle – Hoover, AL
Praise Daramola Lagos – Nigeria
Tien Dat Nguyen – Birmingham, AL
Daniella Davalos – Lima, Peru
John Davies – Prattville, AL
R Daviston Payton – Calera, AL
Sabrina Dobbs – Clay, AL
Stephen Downey – AL
Heath Driver – Clanton, AL
Lauren Dunn – Pell City, AL
Tonya Durham – Pell City, AL
Cedano Elston – Pell City, AL
Rachel Etheridge – Alabaster, AL
Lindsey Fitzgerald – Shelby, AL
Victoria Foster Chelsea, AL
John Gilbert – Alabaster, AL
Haley Goodwin – Bessemer, AL
Mauquez Grace – Pell City, AL
Todd Gwaltney – Oak Mountain, AL
Brittany Henley Dennis – Verbena, AL
Salma Hernande – AL
Blaine Hickman – Sterrett, AL
Corey Hodge – Remlap, AL
Destiny Hooks – Calera, AL
Catherine Hutchinson-Mountain Brook, AL
Elizabeth Jaimes-Ramirez- Fultondale, AL
Jerilyn James – Aberdeen MS
Megan Jeffres – Springville, AL
Amber Johnston – Andalusia, AL
Steven Jones – Center Point, AL
Drake Jones – Clanton, AL
Julia Kafeena – AL
Jason Kane – Alabaster, AL
Mary Katherine Grimes- Helena, AL
Amie Keith – Trussville, AL
Emily Langley – Hoover, AL
Wesley Lawson – Opelika, AL
Allison Leonard – Lincoln, AL
Caleb Lindsey – Warrior, AL
Sherita Long – Centerpoint, AL
Jordan Lormor – Hoover, AL
Sarah Lowe – Pell City, AL
Shelby Maddox – Pell City, AL
Morgan Marlow – Trussville, AL
Davis Matthew McCoy – Homewood, AL
Matthew McCune – Hoover, AL
Krista McDonald – Pell City, AL
Robert McGuyer – Clay/Trussville, AL
Morgan Mckinney – Moody, AL
Meagan Morgan – AL
Allison Namie – Gardendale, AL
Victoria Nobles – AL
Kalisea Olson – AL
Winnie O’Neal – Birmingham, AL
Santana Pendleton – Birmingham, AL
Bria Poe Hoover – AL
Justin Pope – Pell City, AL
Julian Portnoy – AL
Matthew Pouncey – Hoover, AL
Steven Presley – Chelsea, AL
Marlow Presswood – Gardendale, AL
Matthew Reagan – Irondale, AL
Anastacio Rios-Cruz – Bessemer, AL
Alexander Rodriguez Arceo – Pelham, AL
Robert Russell – Chelsea, AL
Allison Sanders – Pell City, AL
Ashlyn Seagle – Chelsea, AL
W. Shane Pursley – Gilbertown, AL
Jevante Shropshire – Homewood, AL
Adam Shultz – Hoover, AL
Katy Smith – Pelham, AL
Keston Smith – Birmingham, AL
Caitlyn Smith – Clanton, AL
April Smith – AL
Anna St. John – Pell City, AL
Sims Stephanie – Gardendale, AL
Jonathan Swindall – AL
Shelby Tate – Pell City, AL
Kymberly Taylor – Birmingham, AL
Harry Tilley – Gordo, AL
Thang Truong – Gardendale, AL
Chandelle Ulmer – Auburn, AL
Dawood Vestavia – AL
Beverly W. Crear – Birmingham, AL
Wyatt Wakefield – Wilsonville, AL
Jenny Ward – Pell City, AL
Christian Ward – Avondale, AL
Ayanna Weeks – Irondale, AL
Christopher White – Pell City, AL
Corey Whitson – Trussville, AL
Sarah Whitten – Pell City, AL
Jonah Wilbanks – Hoover, AL
Julie Williams – Birmingham, AL
Jacob Williamson – Helena, AL
Anna Wooley – Alabaster, AL
Hunter Youngblood – Hoover, AL

Academic Commendation List

Myra Blakemore – Alabaster, AL
Brandi Cato – Hueytown, AL
Alexander Dougherty – Inverness, AL
Ola Ford – Leeds, AL
Stephen Hall – Springville, AL
Hayley Haynes – Homewood, AL
Cherity Hughes – Columbiana, AL
Krissi Jones – Birmingham, AL
Chase Koslowsky – Shelby County, AL
Pascha Spears – AL
Marisha Williams – Birmingham, AL
Katelyn Arceneaux- Birmingham, AL